mates.pngIng. Pavel Matiska, Ph.D.

 

Narozen 30. 5. 1977 v Praze
- 1992-1997 studium na Střední zahradnické škole v Mělníce 
- 1997-2002 studium na Agronomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze, obor zahradní inženýr.
- 2002-2003 civilní služba v Pražské botanické zahradě v Troji
- 2004-2007 doktorské studium na katedře zahradnictví FAPPZ ČZU
- od r. 2007 externí pedagog ČZU (Česká zemědělská univerzita), sadovnické květinářství, aplikace rostlin, obecné květinářství, tržní květinářství

 

Specializace:
Trvalky (pereny) - jejich použití, nároky, pěstování.
Hydrobiologie - vodní prostředí, jezírka, potůčky
Chov exotického ptactva (k celoročnímu umístění do venkovních voliér)

Práce zahradníka je v mnoha ohledech neustále velmi úzce spjatá s přírodou. Možná to bylo to první, co mne motivovalo, abych se touto cestou vydal. Lákalo mne především poznání vztahů mezi rostlinami a okolím, resp. poznání celého procesu přírody. Jak se vlastně rostliny vypořádají s nedostatkem vody, napadením škůdci, jak reagují na řez, na přesazení? Posléze jsem se dostával k myšlence uplatnění rostlin jako estetického prvku v zahradě a možnosti jaké nám rostliny nabízí. Na střední škole jsem zjistil, jaký ohromný sortiment rostlin je možné uplatnit, a naučil jsem se s rostlinami pracovat v zahradnickém duchu. Studium na vysoké škole pak prohloubilo mé znalosti poznání v rámci základních biologických procesů. Už v průběhu studia jsem se začal tímto oborem živit jako soukromník a začal jsem získávat nemalé zkušenosti.

Zahradnický obor je velmi obsáhlý a rozmanitý a právě to se mi na této práci nejvíce líbí. Začínáte s hrubými terénními úpravami zahrady a končíte výsadbou křehkých květin. Kromě toho neustále řešíte i technické prvky, jako jsou suché zídky, jezírka, potůčky, vodopády, cesty, schody a řadu dalších. Kromě exteriéru se můžete také zabývat možností uplatnění rostlin v interiérech, na terasách, na balkonech atd. Když se dostávám na starší zahrady, je potřeba vymýšlet jakým směrem se bude ubírat údržba, tj. co zmladit, co seříznout, jak vyřešit nekvalitní trávník, apod. Je to neustále probíhající proces živé přírody, která vám na jednu stranu neustále pomáhá a zároveň vše komplikuje rozmary počasí a dalšími vlivy.

Kromě pracovní náplně je v současné době mým hlavním koníčkem rodina a především dcera Žofka, která mi dodává spoustu energie a přináší velké množství radosti (a občas i starosti). A když náhodou zbyde malinko času, věnuji se také sportovním aktivitám (volejbalu).