Osvětlení zahrady

 

Osvětlení je velmi důležitou součástí zahrady. V posledních letech se zájem o osvětlení zahrady výrazně zvýšil a stává se nedílnou součástí. Plní dvě základní funkce, jednak osvětluje cesty, schodiště i různá místa pobytu, jako je terasa, pergola či zahradní altán. Zejména v letních měsících si pochopitelně chceme zpříjemnit večerní posezení s přáteli na terase s pohledem na nasvícenou zahradu, bazén či dům.

 

Druhá funkce je dekorativní, estetická. Protože v noci je celá zahrada ponořena ve tmě, můžeme si vybrat, kterou scenerii či objekt (např. strom, výraznou skupinu trvalek, jezírko,plastiku) pomocí světla zdůrazníme. Tím, že zvolíme jen některé části a detaily získá zahrada zcela jinou dimenzi a atmosféru než obvykle. Aby se dosáhlo požadovaného efektu, mělo by být svítidlo umístěno nízko a tak, aby neoslňovalo. Důležitá je také barva. Ta je nejoblíbenější teplá bílá, která působí útulně a nenásilně. Studená bílá barva je pak vhodná k osvětlování například bříz, vyniknou tak bílé kmeny.

 

Jiný případ jsou svítidla dekorativní svým vzhledem např. lampionky, svítící koule apod. Existuje mnoho různých druhů venkovních svítidel, všech možných tvarů a velikostí. Vhodný typ vybíráme podle účelu, které má plnit a podle celkového designu domu a zahrady. Doporučujeme jednodušší tvary jak pro bodové, tak i pro skupinové osvětlení. Svítidlo lze umístit na zeď, zapíchnout do země, či zavěsit na větev nebo trám pergoly.

 

Novinkou je tapetování stínem. Jedná se o dekorační typ osvětlení. Jde o využití volných ploch, a to většinou zdi domu, plotu či garáže a svítit na něj přes rostliny. Veškeré překážky, které vstupují do světla se odrážejí ve formě stínu na zdech. Výsledek je takový, že před zdí jsou rostliny a na zdi je jejich stín, který se mění v závislosti na pohybu větru. Vedení elektroinstalace musí být dobře izolováno a položeno v zemi alespoň 30 cm pod povrchem země. Veškerá svítidla a zásuvky musí být vodotěsné a musí splňovat veškeré bezpečnostní a technické normy.